Staff List

Teaching Staff 2018 / 2019

Teacher Subject Information
Joanne Barker Food Technology / COPE / IVB / Citizenship  
Sue Bennett Business Studies  
Maxine Bowness English  
Mark Bromfield PE Assistant Headteacher
Cath Butterworth History / Sociology / COPE  

Peter Cottrell

English Subject Leader - English / Media
Alison Dixon Maths Subject Leader - Maths
 
Jonathan Foxcroft PE / COPE / Citizenship  
Kevin Gough D&T / Engineering Subject Leader - D&T
Gary Hartley English Headteacher
Ben Heys Maths  
Katy Modlin Careers Guidance / Citizenship / IVB  
Natalie Myler Maths / IVB Assistant Headteacher
Sarah Newstead English / Media  
John O'Doherty Science / Biology

Director of Learning and Pastoral Support Years 7 & 8 / Key Stage 2/3 Transition Coordinator

Julie Park IT / Computer Science / Health & Social Care  
Helen Paul PE Subject Leader - PE
Laura Roberts English  
Erica Sayers Geography Joint Subject Leader - Geography
Claire Slack Science / Biology / Geography / Health & Social Care  
Rachel Steels History / Tutorial Subject Leader - History /
KS5 Coordinator (Head of Year 12 & 13)
Joanne Sutterby Citizenship / COPE / History Subject Leader - Personal Development
Catherine Thompson Geography Joint Subject Leader - Geography
Michelle Thwaites Science / Chemistry Subject Leader - Science
Yolanda Vela-Castro Spanish / Art Subject Leader - Modern Foreign Languages
Peter Wareham Maths  
Suzanna Wealleans Art Subject Leader - Art
Karen West Music  
Lauren Whitehead Drama  
Richard Wilson Media / IT / Art SENCO
Robin Young Science / Physics / EPQ  

Teaching Assistants 2018 / 2019

Teaching Assistants
Emma Atkinson
Christina Collis
Tracey Dargue
Bev Knowles
Chris Oliver
Judith Shannon

Non-Teaching Staff 2018 / 2019

Office Staff

Name Job Title
Sally McAllister Business Manager
Susan Dickinson Assistant Business Manager
Liz Meadows Finance Clerk
Lesley Hird Administrator
Christina Collis Administrator
Bryony Richardson Administrator
Heather White Educational Visits Administrator
Jo Tinsley

Personal Assistant (SLT)
Data Protection Officer

Jacky Ousby Sims and Systems Manager
Rachel Woof Cover and Exams Manager

Support Staff

Sarah Bell Cover Supervisor
Assistant Exams Officer
Vanessa Yerbes Ballesteros Cover Supervisor

Janitors

Colin Dent
Barry Westgarth

Laboratory / Workshop Technicians

Ian Jefferson ICT Network Manager
Matthew Alderson ICT Technician
Vicky Knowles Science Technician
Barry Westgarth DT Assistant / Lunchtime Supervisor
Hazel Pendleburry Food Technology and Art Assistant

Mellors Catering Services - Canteen Staff

Sue Hall Unit Manager
Hayley Cook Cook
Sandra Watson General Kitchen Assistant
Karen Sowerby General Kitchen Assistant
Dawn Tams General Kitchen Assistant
Charlotte MacDonald General Kitchen Assistant
Rouanne Coulthard General Kitchen Assistant

Contract Cleaners 

Maxim Facilities Management

Eden Valley Sports Partnership

Becky Wolstenholme Development Manager
Claire Smithson School Games Organiser
Debbie Barr Coach / School Games Organiser
Lucy Potter Sports Coach
Julie Stephenson Bikeability Instructor / Administrator
Katy Modlin Development Officer (Community & Infrastructure)

 

Kirkby Stephen
Cumbria, CA17 4HA

T: (+44) 17683 71693

Headteacher
Mr Gary Hartley
MA

 

website by Arrow Design